Mikroskop optyczny

Mikroskopy laboratoryjne (zwane te mianem mikroskopów optycznych), to urządzenie mikroskopowe, które do powstawania powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło realizujące przez organizm optyczny. Mikroskopy tworzą się głównie z zestawu soczewek optycznych, z kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie polecane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane wykorzystywane są w wielu rzeczach nauki do badań znacznie małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy polecane są w badaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych oraz w laboratoriach klinicznych w rozmaitych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w poszukiwaniach drobnoustrojów i sprawdzaniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi odpowiadającymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. I w dziedzinie chemii i fizyki mikroskopy używane są chociażby w krystalografii czy metalografii. Geolodzy używają ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne lub sztuczne w programie optycznym (niekiedy nazywa się je dopiero mikroskopami świetlnymi), bywają też wykorzystywane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas działań z szkół ścisłych. Badany obiekt obserwowany jest łatwo przez okular czy na ekranie monitora dzięki zastosowaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia filmu w mikroskopach optycznych jest stała przez rozdzielczość kątową obiektywu, która jest uzależniona z długością fali światło, z kolei za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, działaj we dzisiejszych mikroskopach optycznych można zdobyć powiększenia ponad tysiąckrotne.